Notki Jednego Boga - Archiwum
2013


O ile nie wskazane inaczej, wszystkie cytaty są tłumaczeniami własnymi z angielskich orginałów. P.R.


Notka Jednego Boga #558. 2013/01/06.

 

Jeśli spotkasz Buddę, zabij go!

Jeśli spotkasz patriarchów albo arhatów na swej drodze, zabij ich!

Bodhidharma był brudnym brodatym barbarzyńcą

Nirwana i oświecenie to martwe pniaki do przywiązywania osłów,

święte księgi to listy duchów, skrawki papieru do czyszczenia miski.

Przypisywane Mistrzowi Linji (umarł w 866 CE). Uzyskane z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Linji_Yixuan 6 Stycznia 2013.


Więcej na temat Mistrza Linji można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Linji_Yixuan


 

Notka Jednego Boga #559. 2013/01/13.

Dla kogo wszystko jest jednym i kto wszystko do jednego sprowadza i w jednym wszystko widzi, ten się nie zachwieje w sercu swoim i bezpieczny w Bogu trwać będzie.

Thomas A Kempis (1380-1471), O Naśladowaniu Chrystusa, I.3.2


Więcej na temat Tomasza a Kempis można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_z_Kempis


Notka Jednego Boga #560. 2013/01/20.

Wtedy Honen powiedział: (...) To z powodu obecności innych ludzi budzi się próżność w naszych sercach i przez to nie osiągamy Narodzin (ojo) po śmierci. A przecież jest też prawdą, że nikt z nas nie może żyć w absolutnym odosobnieniu. Jak więc możliwe jest praktykowanie nembutsu (powtarzanie świętego imienia Amida Buddhy – P.R.) ze szczerym umysłem, a nie z umysłem, który stara się robić rzeczy, by przypodobać się innym? Ktoś, kto zawsze przebywa wśród ludzi i nie znajduje czasu na refleksję w ciszy, żyje życiem sztucznym. Jeśli jednak wtedy, kiedy nikt go nie widzi ani nie słyszy, cicho wstaje z łóżka w środku nocy, by praktykować nembutsu, sto albo tysiąc razy w zależnie od potrzeby serca – to jest rodzaj nembutsu, które jest praktykowane nie na pokaz, ale w harmonii z umysłem Buddy i które definitywnie prowadzi do Narodzin w Czystej Krainie. Tak długo, jak praktykujesz to z takim umysłem, nie ma znaczenia, czy robisz to w nocy czy rano, w południe czy o zmierzchu. My musimy zawsze to robić tak, jak gdyby nikt nie słuchał.

Honen Shonin (1133-1212). Uzyskane z: http://jsri.jp/English/Honen/LIFE/teaching/poor/poor.html 20 Stycznia 2013.


Więcej na temat Honena Shonin można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/H%C5%8Dnen


Notka Jednego Boga #561. 2013/01/27.

Pluralizm wiar jest po prostu odzwierciedleniem boskiego objawienia w różnych krajach, dla różnych ludów, w języku, pojęciach i metaforach najbardziej dla nich stosownych. Najwyższa wiara polega na pamiętaniu o Bogu i na czystości we własnym postępowaniu. Bóg przenika całe stworzenie i wszystko działa zgodnie z Jego wolą. Sikh jest zawsze świadomy bliskości Boga i wierzy w uniwersalne braterstwo. Takie zrozumienie może się pojawić tylko poprzez miłość. Nienawiść nie ma miejsca w Sikhizmie. Sikh polega na sobie, wierzy w uczciwe życie i dzielenie się owocami własnej pracy z innymi. Służenie z pokorą jest podstawowym pryncypium. Ludzie Boga widzą Boga w każdym (człowieku), ich serca wypełnione są miłością, i nie postrzegają nikogo jako złego. (...)

Ranbir S. Sandhu. Cytowany w: Potter Jean, Braybrooke Marcus (Eds.).(1997). All in Good Faith. A Resource Book for Multi-faith Prayer. The World Congress of Faiths, Oxford, UK.


Więcej na temat Ranbira S. Sandhu można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://www.huffingtonpost.com/ranbir-s-sandhu-phd


Notka Jednego Boga #562. 2013/02/03.

(...) Jeśli twoja szczęśliwość zależy od pieniędzy, nigdy nie będziesz zadowolony z siebie. Bądź ukontentowany tym, co masz. Raduj się z tego, w jaki sposób rzeczy są. Jeśli uświadomisz sobie, że nic ci nie brakuje, cały świat będzie należał do ciebie.

Tao Te Ching 44, cytowane za: Novak Philip, The World's Wisdom. s.163.


Więcej na temat Tao Te Ching można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Daodejing


Notka Jednego Boga #563. 2013/02/10.

Przeznaczeniem mojego ciała jest wyschnąć pewnego dnia (...) To ciało jest tutaj tylko po to, by służyć ludziom. Wszystkie żywe istoty – zwierzęta, kwiaty, rośliny i kamienie – otrzymały swoją formę od Boga. Bóg obdarzył je ciałem, aby wypełniły w tym świecie swoją powinność. Nawet moje ciało przybyło tu jedynie po to, aby wypełnić swoją powinność, by służyć wszystkim ludziom i wszystkim żywym istotom.

Haidakhan Babadżi, Nauki Babadżiego. 2 Luty 1983.


Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babaji


Notka Jednego Boga #564. 2013/02/17.

 

I stało się za dni Achaszwerosza (który) ... panował od Indii aż do Etiopii nad stu dwudziestu siedmiu prowincjami (...) że wydał król dla całego swojego ludu znajdującego się na zamku w Suzie, od największego do najmniejszego, ucztę trwającą siedem dni (...). Napoje też podawano w złotych naczyniach, każde z naczyń było inne, a wina z winnic królewskich było pod dostatkiem, jak przystało na króla. Lecz do picia nikogo nie przymuszano (...). Siódmego dnia, gdy król dobrze sobie podochocił winem, kazał (...) przyprowadzić przed oblicze królewskie Królową Waszti (...) celem pokazania ludowi i książętom jej urody, gdyż była ona bardzo piękna. Lecz królowa wzbraniała się przyjść (...). Król rozzłościł się bardzo i gniew w nim zapłonął. (...) Jak należy według prawa postąpić z królową Waszti za to, że nie wypełniła wezwania (...)? Bo wieść o postępku królowej rozejdzie się i dotrze do wszystkich kobiet i zaczną pogardzać swoimi mężami (...). I rozesłano listy do wszystkich prowincji (...), do każdego ludu w jego własnym języku, że każdy mężczyzna ma być panem w swoim domu i zarządzać nim, jak mu się podoba. (...)

 

(Ponadto) dworzanie króla, (...) rzekli: Trzeba poszukać dla króla panien, dziewic urodziwych (...). A ta panna, która najbardziej spodoba się królowi, niech zostanie królową zamiast Waszti. (...) I spodobała mu się ta panna, (...) toteż od razu kazał jej dostarczyć przynależne jej stroje i kosmetyki i przydziały (...). Gdy zaś przyszła na każdą z tych panien kolej, aby pójść do króla Achaszwerosza po upływie dwunastomiesięcznego okresu pielęgnowania ich urody kobiecej, mianowicie po sześciu miesiącach olejkiem mirrowym, a po sześciu miesiącach balsamem i innymi kosmetykami kobiecymi (...) wieczorem szła, a rano wracała do innego domu kobiet pod opiekę (...) eunucha królewskiego. (...) Król pokochał Esterę bardziej niż wszystkie inne kobiety i (...) zyskała u niego względy ponad wszystkie dziewice. Toteż włożył diadem królewski na jej głowę i uczynił ją królową zamiast Waszti. Potem król wydał wielką ucztę (...) Estery, prowincjałom zaś przyznał ulgi podatkowe (...).

Księga Estery 1-2. (fragmenty)


Więcej na temat Purim można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Purim

Więcej na temat Księgi Estery można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Estery


Notka Jednego Boga #565. 2013/03/03.

 

Ha’aheo ka ua i na pali

Ke nihi a’ela i ka nahele

E uhai ana paha i ka liko

Pua ‘ahihi lehua o uka

Aloha ‘oe, aloha ‘oe

E ke onaona noho i ka lipo

One fond embrace,

A ho’i a’e au

Until we meet again.

 

Dumnie obmyty przez deszcze na skale,

przemykający się wśród drzew

podążający zawsze za zapachem pąków

‘ahini lehua z doliny,

do widzenia tobie, do widzenia.

Czarujący, który mieszkasz w cienistych altanach,

jeden czuły uścisk, zanim odjadę,

dopóki nie spotkamy się znowu.

 

Aloha Oe (Pieśń Pożegnania) przypisywana Królowej Lili’uokolani (1838-1917), ostatniej monarchini Królestwa Hawajów.


Więcej na temat Królowej Lili’uokolani można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Liliuokalani

Jedno z wykonań tej popularnej pieśni hawajskiej można znaleźć pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=zXOzNiKceps


Notka Jednego Boga #566. 2013/03/10.

 

Sri Babadżi naucza nas o jedności Stworzenia. Wszyscy jesteśmy stworzeni z pięciu elementów, wszyscy jesteśmy z jednego ducha. Pod każdym względem jesteśmy jedną ludzkością, jedną ludzką rodziną. Ograniczenia powstają z przekonań politycznych, a także dlatego, że światowi przywódcy ograniczają myślenie do czasu, miejsca i kultury, tworząc w ten sposób różnice i podziały. Przyrodzonym prawem całej ludzkości jest kochać Boga i podążać za Bogiem. Ograniczenia wynikają z mylnych ludzkich przekonań. Sri Babadżi pojawił się po to, aby oświecić umysły i serca ludzkości, tak aby wszyscy poznali jedność i harmonię. OM NAMA SIVAJA.

 

Haidakhan Babadżi. Nauki Babadżiego. 30 Październik 1982.


Więcej na temat Mahashivaratri można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Maha_Shivaratri

Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babad%C5%BAi


Notka Jednego Boga #567. 2013/03/17.

Co jest ważne to to, żebyś podążał za własnym powołaniem, a nie dyskutował czy osądzał zamiary Boga w życiu innych ludzi. (...) Bądź w spokoju ze swoim własnym powołaniem. (...)

The Book of Privy Counseling, (Księga Prywatnego Doradztwa) S.178.


Więcej na temat anonimowych dzieł, takich jak Chmura Niewiedzy czy Księga Prywatnego Doradztwa można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmura_niewiedzy

Więcej na temat świętego Patryka można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Patryk


Notka Jednego Boga #568. 2013/03/24.

 

I odpowiadając im, rzekł: "Powiadam wam, że jeśli ci by milczeli, musiałyby krzyczeć kamienie."

 

Ewangelia św. Łukasza 19:40.


Więcej na temat Ewangelii św. Łukasza można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_%C5%81ukasza

Więcej na temat Niedzieli Palmowej można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedziela_Palmowa


Notka Jednego Boga #569. 2013/03/31.

“Ja jestem zmartwychwstanie. Kto wierzy we mnie, choćby i umarł, żyć będzie. A kto żyje, i wierzy we mnie, nigdy nie umrze. Czy wierzysz w to?”

Ewangelia św. Jana 11:25-26


Więcej na temat Ewangelii św. Jana można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Jana

Więcej na temat Wielkanocy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc


Notka Jednego Boga #570. 2013/04/07.

 

Niech Jego wielkie imię będzie pochwalone! Uświęcone jest wielkie imię Boga w świecie, który sam stworzył zgodnie ze swoją wolą. Niech ustanowi On swoje królestwo, i niech przyjdzie Jego zbawienie, a Jego pomazańcy niech będą blisko, w twoim życiu i w ciągu twoich dni, a także w życiu całego Domu Izraela, szybko i wkrótce! I powiedz, Amen.

 

Pierwsza część Kadisz, modlitwy żydowskiej, recytowanej często w momentach smutku, by pokazać, że pomimo straty kogoś bliskiego żałobnik nie stracił wiary w Boga.


Więcej na temat modlitwy Kadisz można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kadisz

Więcej na temat Holocaustu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Holocaust


Notka Jednego Boga #571. 2013/04/14.

 

Rama (powiedział): Mój bracie, kiedy wyruszyliśmy w tę ekspedycję, ja także byłem pełen goryczy i gniewu. Ale po drodze do Lanki uświadomiłem sobie, że my wszyscy dostaliśmy drogocenny dar życia od Bogów, i że ważniejsze jest być dobrym człowiekiem niż być tylko dobrym Wojownikiem. Czy nie powstaliśmy, wszyscy, z tego samego źródła? Raksa, vana, człowiek, bestia, ptactwo powietrza, ryby morza? A jednak niektórzy z nas, z powodu ignorancji, wyciągamy łuki i miecze przeciwko naszym bratnim stworzeniom. Wielu padło podczas dzisiejszej bitwy, i wielu jeszcze zginie, zanim ta wojna się skończy. I jako Wojownik, ja będę kontynuował staczanie bitew. Ale kiedy grzebię poległych, będę się modlił o świat wolny od wszelkich wojen, w którym człowiek nie podnosi ręki w gniewie przeciwko swojemu własnemu bratu.

 

Ramajana, cytat ściągnięty z:  http://en.wikiquote.org/wiki/Ramayana:_The_Legend_of_Prince_Rama 14 Kwietnia 2013.


Więcej na temat modlitwy Pana Ramy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rama_(b%C3%B3g)

Więcej na temat Ramajany można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramajana


Notka Jednego Boga #572. 2013/04/21.

On jest słodki w ten sposób, kiedy próbuje zachęcić świat do tańca. Patrz jak wiatr trzyma drzewa w swoich dłoniach, pomagając im kołysać się. Patrz jak niebo bierze pola i oceany i nasze ciała w swoje ramiona, i podnosi wszystkie istoty do Jego ust. Bóg musi być nas głodny; dlaczego nie jest więc kochankiem, który chce mieć blisko Swoich oblubieńców? Piękno jest moim nauczycielem, pomagającym mi rozumieć, że On mnie kocha.

Rabia (c.717-801), cytowana w: Ladinsky Daniel (2002). Love Poems from God. Twelve Sacred Voices from the East and West. s.26.


Więcej na temat Rabii można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Rabia_Basri

Więcej na temat Dnia Ziemi można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi


Notka Jednego Boga #573. 2013/04/28.

Dzisiaj widziałem niezwykłego, brązowego ptaka, który, tak długo jak patrzyłem, zdawał się bez wysiłku unosić w powietrzu. Pomyślałem o nim, że to ja, bez wysiłku unoszący się w miłosierdziu Boga, wolny od wszelkich zmartwień i zmagań, po prostu frunący na jego łasce. Wydawało się to prawie zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe. Problem polega na tym, że większość z nas nie akceptuje i nie wierzy w ten cudowny interes, który ubił dla nas Dobry Żyd, nasz Zbawca – stokrotne przebicie w tym życiu, i także w życiu wiecznym.

Pennington, Basil. (1978). O Holy Mountain! Journal of a Retreat on Mount Athos. s.25.


Więcej na temat Bazylego Penningtona można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Basil_Pennington

Więcej na temat Góry Atos można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Athos


Notka Jednego Boga #574. 2013/05/05.

 

(...) Że zaś ta sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom, jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych, warujemy.

Konstytucja 3-go Maja 1791 roku. Cytat uzyskany z: http://www3.lrs.lt/pdf/konstitucija_lenkiska_1.pdf w dniu 5 maja 2013.


Więcej na temat Konstytucji 3-go Maja można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja


Notka Jednego Boga #575. 2013/05/12.

Bez Dobroci (jen) osoba nie może zbyt długo wytrzymać przeciwności, ani zbyt długo cieszyć się dobrobytem.

Konfucjusz, cytowany za: Novak Philip, The World's Wisdom, s.128.


Więcej na temat Konfucjusza można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konfucjusz


Notka Jednego Boga #576. 2013/05/19.

Kiedy zasiadamy do Modlitwy Środkowującej i formujemy naszą intencję, wiemy, że boska obecność już tam jest. My jej nie kreujemy. Wszystko, co musimy, to tylko się na nią zgodzić. Boska energia płynie do nas i poprzez nas. W najczystszej formie jest dla nas dostępna dwadzieścia cztery godziny na dobę, w pełni swojej mocy. Poprzez przyzwolenie, otwieramy się na Boga takim, jakim on jest, bez próbowania by zrozumieć kim albo czym Bóg jest. My zgadzamy się na boską obecność bez żadnej zależności od medium, przez które jest ona wyrażona, tłumaczona, czy interpretowana w kategoriach naszej osobistej historii, uwarunkowań kulturowych, czy skłonności naszego temperamentu. Bóg komunikuje się z nami pod jednym warunkiem. Naszej zgody. Wizje, pocieszenia, doświadczenia, psychologiczne przełomy, wszystkie mają swoją wartość, ale ograniczoną wartość, i kierują nas do maksymalnej wartości, jaką jest cały Bóg w czystej wierze. Ta wiara, jak tylko ugruntuje się w przekonanie, zmienia naszą perspektywę na to, kim my jesteśmy i kim Bóg jest. Ona działa poprzez teologiczne cnoty i Siedem Darów Ducha, pozwalając nam odpowiedzieć na realności i rutyny codziennego życia, i pozwalając dostrzec boską obecność w rzeczach zwyczajnych, nieistotnych, i nawet w cierpieniu.

Keating, Thomas.  Intimacy With God. s. 103.


Więcej na temat Modlitwy Środkowującej  można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Centering_Prayer


Notka Jednego Boga #577. 2013/05/26.

 

Kiedy widzisz świat, widzisz Boga. Nie ma widzenia Boga poza światem. Widzieć Boga poza światem to jest być Bogiem. Światłem, przy pomocy którego widzisz świat, który jest Bogiem, jest maleńka iskierka (mówiąca): “Jestem,” niby maleńka, ale pierwsza i ostatnia w każdym akcie poznania i miłości.

 

Sri Maharaj Nisargadatta. (2005). I am That. s.61-2.


Więcej na temat Sri Maharaj Nisargadatty można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Nisargadatta_Maharaj


Notka Jednego Boga #578. 2013/06/02.

 

Zaprawdę, bojący się Boga będą mieszkać wśród ogrodów i fontann – “Wejdźcie tu w pokoju i bezpieczeństwie!” My oczyścimy ich serca z najmniejszych śladów złej woli. Będą jak bracia, siedzący na ławach naprzeciwko siebie. Nie będą tam dotknięci przez żadne znużenie, i nigdy nie będą musieli wyjść. Powiedz Moim sługom, że tylko JA jestem Przebaczający i Miłosierny (...). Ale wybrani słudzy Boga otrzymają swoją prowizję – owoce wszelkiego rodzaju, i będą uhonorowani w Ogrodzie Błogostanu, siedząc na ławach naprzeciwko siebie. I napój będzie krążył pomiędzy nimi z bijącego źródła: biały i pyszny dla tych, którzy będą go pić, nie powodujący bólu głowy ani nietrzeźwości. Będą z nimi ich małżonki – skromne w spojrzeniu i piękne dla oka – jak drogocenne perły. (...) Sprawiedliwi będą mieli dobre miejsce do swojego powrotu: Ogrody Wieczności, o bramach szeroko dla nich otwartych. Będą siedzieć wygodnie, rozciągnięci, i będą wołać o owoce i napoje, których będzie obfitość. Ze sobą będą mieli czyste, skromne kobiety w tym samym (co oni) wieku. (...)

 

Wizje Nieba Proroka Mahometa jak opisane w Koranie: 15:45-49; 37:40-49; 38:49-52.


Więcej na temat Miraj al-Nabiy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Isra


Notka Jednego Boga #579. 2013/06/09.

 

W ten Dzień Ojca my składamy hołd Ojcu Niebieskiemu. Chociaż miłość ojca człowieczego nie zawsze jest bezwarunkowa, to jednak kieruje nią mądrość, poszanowanie prawa, i wola, by ochraniać innych. (...) Ojciec powinien pamiętać, że jest nie tylko ojcem człowieczym, ale że jest reprezentantem Ojca Niebieskiego. (...) Dlatego każdy ojciec powinien rozumieć, że musi się zachowywać odpowiednio. (...) Powinien utrzymywać siebie w czystości, bo to przez niego, i przez wszystkich innych ojców, Ojciec Niebieski troszczy się o swoje ziemskie dzieci. (...) Dorobić się przychówku nie jest wielkim osiągnięciem – zwierzęta też to robią. Ale wychować dzieci w planie boskiej miłości i w duchowej świadomości jest ważnym osiągnięciem. (...) Charakter powinien być kształtowany w szkołach i uczelniach, ale ojcowie powinni rozumieć, że przykład jest ważniejszy niż edukacja. (...) Jeśli chcecie, by wasze dzieci były łagodne i szlachetne w swojej mowie, nie powinniście odzywać się arogancko do swoich żon (...). Niech każdy ojciec pamięta, kiedy będzie kuszony, by mówić do dziecka z dyktatorską szortskością, “(...) Zawsze powinienem prowadzić moje dzieci kochającą perswazją prawdy. Mój umysł powinien być jak przeźroczyste szkło, przez które świeci światło mądrości Ojca Niebieskiego.”

 

Mowa wygłoszona przez Paramahansę Joganandę w Dniu Ojca, 18 czerwca 1944, cytowana w: Paramahansa Yogananda (1975, 1982, 2000). Man’s Eternal Quest. Los Angeles, CA: Self-Realization Fellowship.


Więcej na temat Paramahansy Joganandy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Paramahansa_Jogananda


Notka Jednego Boga #580. 2013/06/16.

 

Ulubieniec Bogów, Król Piyadasi, pragnie, by wszystkie religie miały swoje miejsce wszędzie, bo wszystkie pragną samo-kontroli i czystości serca. Ale ludzie mają różne pragnienia i różne pasje, i praktykują wszystko, co powinni, albo tylko małą część. Ten, który otrzymuje wiele darów, ale brakuje mu samokontroli, czystości serca, wdzięczność i mocnej wiary, taki człowiek jest nikczemny.

 

Król Piyadasi (Ulubieniec Bogów) to był jeden z tytułów, używanych przez Króla Aśokę (304-232 BCE). Powyższy fragment pochodzi z jednego z edyktów Króla Aszoki, i został ściągnięty z: http://en.wikiquote.org/wiki/Ashoka w dniu 16 czerwca 2013 roku.


Więcej na temat Króla Aśoki można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/A%C5%9Boka


Notka Jednego Boga #581. 2013/06/23.

To nie to jaki jesteś, ani jaki byłeś, co widzi Bóg swoimi wszech-miłosiernymi oczami, ale to, czym pragniesz być.

Chmura Niewiedzy, P.146.


Więcej na temat Chmury Niewiedzy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmura_niewiedzy


Notka Jednego Boga #582. 2013/06/30.

 

O Kanada!

Nasz dom i kraj rodzinny!

Prawdziwa miłość wszystkich twoich synów.

Z radosnymi sercami widzimy jak rośniesz,

Prawdziwie północna, silna i wolna!

Zewsząd wołamy: O Kanada, my stoimy na twojej straży.

Boże, utrzymuj nasz kraj znakomitym i wolnym!

(...)

 

Hymn Kanady.


Więcej na temat Hymnu Kanady można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/O_Canada


Notka Jednego Boga #583. 2013/07/07.

Post (sawm) ma podwójne znaczenie – dwie, wydawałoby się sprzeczne, definicje, zawarte w jednym słowie. (...) Pierwsze znaczenie to powstrzymać się, zaniechać, praktykować abstynencję, drugie znaczenie to wyrosnąć ponad, przekroczyć uprzednie ograniczenie. Miesiąc Ramadan jest czasem, kiedy trzymamy kompulsje naszych ciał i nasze instynkty pod ścisłą kontrolą, podobnie jak nasze myśli, stany mentalne, nastroje i pragnienia. (...) Ciało i jego apetyty trzymane są na wodzy i dzięki temu następuje subtelne, trudno uchwytne, ale bardzo głębokie przebudzenie. My otrzymujemy sposób, dzięki któremu możemy zmienić naszą rzeczywistość, ukształtować to, kim jesteśmy. (...) otrzymujemy ciszę, momenty głębokiego spokoju – chwile, w których nasza percepcja samych siebie się wyostrza i pogłębia, budzi się duch, i duchowa forma, w której Bóg stworzył człowieka, zaczyna się rozwijać.

Irshaad Hussain – “And fast until the onset of night” – uzyskano z: http://www.islamfrominside.com/Pages/Articles/Fast%20until%20the%20night%20%28Ramadan%29.html 7 Lipca 2013.


Więcej na temat Miesiąca Ramadan można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramadan


Notka Jednego Boga #584. 2013/07/14.

Państwo nie może istnieć bez wolności, ani wolność bez cnoty.

Jean-Jacques Rousseau (June 28, 1712July 2, 1778) Francusko-szwajcarski filozof Oświecenia, którego idee zainspirowały Rewolucję Francuską.  Uzyskano z: http://en.wikiquote.org/wiki/Jean-Jacques_Rousseau w dniu 14 Lipca 2013.


Więcej na temat Rewolucji Francuskiej można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rewolucja_francuska

Więcej na temat Dnia Bastylii, czyli Święta Narodowego Francji w dniu 14 Lipca, można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Bastille_Day


Notka Jednego Boga #585. 2013/07/21.

Święte słowa, pełne nektaru, płynące z ust prawdziwych guru, wibrują w całym świecie. (...) Z każdej cząstki ich ciał błogosławieństwa płyną do wszystkich istot. Teachings of Babaji, P.23.

Duchowy wpływ, który osoba o wyższej kondycji ma na otoczenie, a który wynika z bezpośredniego kontaktu, oczyszcza to otoczenie. Łaski świątobliwości i wolności użyczane są wszystkim, którzy wchodzą z nią w kontakt. Bokser, Ben Zion. (1978). Abraham Isaac Kook. Paulist Press. P.232.

Dusze wybrane są w moim ręku światłami, które rzucam w ciemność świata i oświecam go. Jak gwiazdy oświecają noc, tak dusze wybrane oświecają ziemię, a im dusza doskonalsza, tym większe światło roztacza wokoło siebie i dalej sięga; może być ukryta i nie znana nawet najbliższym, a jednak jej świętość odbija się w duszach na najodleglejszych krańcach świata. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, 1601.

(...) są na prawdę moralni ludzie, którzy nieświadomie żyją życiem w pełnej harmonii z moralnym porządkiem wszechświata, i którzy żyją nieznani dla świata i niezauważeni przez innych. To tylko ludzie o świętej, boskiej naturze, którzy są zdolni do tego. (....). Konfucjusz, cytowany w: Novak Philip, The World's Wisdom, P.120.

(...) mistrz, mieszkający w Tao, jest przykładem dla wszystkich istot. Ponieważ się nie obnasza, ludzie są w stanie dostrzec jego światło. Ponieważ nie ma nic do udowodnienia, ludzie mogą ufać jego słowom. Ponieważ nie wie, kim jest, ludzie mogą dostrzec siebie w nim. Ponieważ nie ma w umyśle żadnego celu, wszystko co robi, jest sukcesem. Tao Te Ching 22, cytowane w: Novak Philip, The World Wisdom, P.153.

Ludzie nie potrafią zrozumieć, dlaczego ktoś musi podróżować do mistrza, żeby usłyszeć naukę z jego własnych ust. (...) Jest wielka różnica pomiędzy usłyszeniem prawdy bezpośrednio od mistrza, usłyszeniem, jak jest ona cytowana przez innych, (...) i przeczytaniem o niej w książce. Rabbi Nahman of Bratslav (1772-1810), cytowany w: Miriam Bokser Caravella, The Holy Name. P.172-3.

Hasyd, pojedynczy uczeń, musi się starać, by być w ciągłym kontakcie ze swoim rebbe. On spędza pewne święta w jego domu, w promieniu oddziaływania jego bezpośredniego wpływu. (...) Ten wpływ ma miejsce szczególnie, kiedy uczeń jest w polu widzenia rebbe, i poprzez dotyk jego rąk. (...) Rebbe jest w pewnym sensie odkupicielem – odkupicielem świętych iskier, uwięzionych w tym świecie. On pomaga osiągnąć ponowne połączenie się pomiędzy Bogiem i Jego stworzeniem. Ben Zion Bokser, The Jewish Mystical Tradition, cytowany w: Miriam Bokser Caravella, The Holy Name. P.186.

Twoja dusza może otrzymać impuls tylko od innej duszy, i znikąd inąd. Możemy studiować książki całe nasze życie, możemy stać się intelektualistami, ale w końcu odkryjemy, jak niewielki uczyniliśmy postęp duchowo. (...) Ta nieadekwatność książek w przyspieszaniu naszego duchowego wzrostu jest powodem dlaczego, choć często potrafimy pięknie dyskutować o sprawach duchowych, kiedy przychodzi do działania i życia duchowym życiem, odkrywamy, że jesteśmy okropnie nieefektywni. Aby przyspieszyć ducha, impuls musi przyjść od innej duszy. Osoba, z której duszy wychodzi ten impuls, nazywana jest guru, nauczycielem; osoba, do której duszy przychodzi ten impuls, nazywana jest sishya, uczniem. Vivekananda, cytowany w: Nikhilananda, Vivekananda, A Biography, P.189.

Spośród stu ludzi, którzy porywają się na życie duchowe, osiemdziesiąt staje się szarlatanami, piętnastu wariuje, i pięciu, być może, udaje się dostrzec rąbek rzeczywistej prawdy. Dlatego, bądźcie uważni. Vivekananda, cytowany w: Nikhilananda, Vivekananda, A Biography, P.30.

Świat jest pełen na pół-oświeconych mistrzów. Sprytni, zbyt “wrażliwi” by żyć w realnym świecie, otaczają się egoistycznymi przyjemnościami i obdarzają swoimi górnolotnymi naukami wszystkich nieostrożnych. Przedwcześnie nagłaśniający siebie, zmierzający w kierunku jakiegoś duchowego szczytowania, oni nieustannie poświęcają prawdę i odchylają się od Tao. To, co na prawdę oferują światu, to własne pomieszanie. Hua Hu Ching 80, cytowane w: Novak Philip, The World's Wisdom. P.174.

Pozostań w towarzystwie kochanków. Ci wszyscy inni ludzie, każdy z nich, chcą ci coś pokazać. Kruk zaprowadzi cię do pustej stodoły, papuga do cukru. Rumi, Furuzanfar #630, cytowany w: Helminski, Kabir (2000). The Rumi Collection. P.181.

Twoja własna jaźń jest twoim najwyższym nauczycielem (sadguru). Zewnętrzny nauczyciel (Guru) jest tylko kamieniem milowym. To tylko twój wewnętrzny nauczyciel dojdzie z tobą do twojego celu, bo on jest tym celem. Sri Maharaj Nisargadatta. (2005). I am That. P.51.


Więcej na temat Guru Purnima można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Guru_Purnima


Notka Jednego Boga #586. 2013/07/28.

Rozdawaj miłość, gdziekolwiek idziesz: po pierwsze w swoim własnym domu. Daj miłość swoim dzieciom, swojej żonie czy mężowi, a także sąsiadowi. (...) Nie pozwól, by ktokolwiek, kto przyszedł do ciebie, odszedł nie czując się lepszym lub szczęśliwszym. Bądź żywym wizerunkiem uprzejmości: uprzejmości w twojej twarzy, uprzejmości w twoich oczach, uprzejmości w twoim uśmiechu, uprzejmości w twoim ciepłym pozdrowieniu.

Przypisywane Matce Teresie z Kalkuty. Nadesłane przez Barbarę.


Więcej na temat Matki Teresy z Kalkuty można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Teresa_z_Kalkuty

Więcej na temat Międzynarodowego Dnia Przyjaźni można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/International_Friendship_Day


Notka Jednego Boga #587. 2013/08/11.

 

"Natura uczyniła bardzo dobrze i mądrze, nie pozwalając człowiekowi żyć wiecznie i ciągle wprowadzając w świat nowe pokolenia. Stary człowiek jest jak zużyta maszyna (...) ma za wiele dogmatów by (...) łatwo (...) uwierzyć w nowe prawdy. Ma za wiele sympatii i antypatii (...) by pokochać coś nieznanego, (...) ma za wiele nawyków, by spróbować nowych rzeczy. Dodajmy do tego podejrzliwość – owoc rozgoryczeń, pesymizm, nieoddzielny od wszelkiego rodzaju rozczarowań, i na koniec, ogólny zanik mocy z powodu wyczerpania (...).”

 

Bolesław Prus, "Oda do młodości" ("Ode to Youth"), 1905. Cytowana za: Wikiquote.


Więcej na temat Bolesława Prusa można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Prus

Więcej na temat Międzynarodowego Dnia Młodzieży można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_M%C5%82odzie%C5%BCy


Notka Jednego Boga #588. 2013/08/18.

 

(…) Poświęcenie w podążaniu za własnym celem sprawia, że żyjesz czystym i uporządkowanym życiem, którego celem jest poszukiwanie prawdy i pomaganie ludziom. Zrozumienie tego czyni szlachetne cnoty łatwymi i spontanicznymi, usuwając na dobre przeszkody w postaci pragnień, lęków i omylnych idei. (...) Celem czystego i uporządkowanego życia jest wyzwolenie człowieka z niewoli chaosu i brzemienia żalu. (...) Czy jest coś złego w życiu wolnym od problemów? Osobowość jest jedynie odbiciem rzeczywistości. (...) Jak tylko sobie uświadomisz, że osoba jest jedynie cieniem rzeczywistości, ale nie samą rzeczywistością, przestajesz się szarpać i martwić. Pozwalasz się prowadzić od wewnątrz i życie staje się podróżą w nieznane.

 

Sri Maharaj Nisargadatta. (2005). I am That. s.31, 33.


Więcej na temat Sri Nisargadatty można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Nisargadatta_Maharaj


Notka Jednego Boga #589. 2013/08/25.

 

Najwyższa Osoba Boga rzekł: Kto nie przywiązuje się do owoców własnej pracy i pełni swój obowiązek tak, jak powinien – ten posiada prawdziwe wyrzeczenie i jest prawdziwym mistykiem, nie zaś ten, kto nie zapala ognia i nie wykonuje żadnej pracy.

 

Bhagavad-Gita 6:1.


Więcej na temat Bhagawad Gity można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bhagawadgita

Więcej na temat Pana Kriszny pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryszna


Notka Jednego Boga #590. 2013/09/02.

 

Żadna praca na tym świecie nie jest niska ani zła, jeśli wykonywana jest we właściwym duchu. Możecie rozwijać się tylko poprzez pracę. Oto dlaczego człowiek nie powinien się wzbraniać przed wykonywaniem jakiejkolwiek pracy. Wysoka czy niska, duża czy mała, żadna praca nie jest zła. Praca to praca. 

 

Babadżi z Haidakhanu. Nauki Babadżiego. 1 Luty 1984.


Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babaji


Notka Jednego Boga #591. 2013/09/08.

 

Pytanie: (...) Co jest złego w samobójstwie?

Maharadż: Nic złego, jeśli rozwiązuje to problem. Co jednak, jeśli nie rozwiązuje? Cierpienie, spowodowane przez zewnętrzne czynniki – bolesną i nieuleczalną chorobę, albo nie do zniesienia katastrofę – może dać jakieś uzasadnienie, ale tam gdzie brakuje mądrości i współczucia, samobójstwo nie może pomóc. Głupia śmierć oznacza głupie narodziny. Poza tym jest do rozpatrzenia kwestia karmy. Wytrwałość jest zwykle najmądrzejszym kursem.

 

P: Czy trzeba znosić cierpienie, niezależnie od tego jako dotkliwe i beznadziejne?

M: Wytrwałość to jedna rzecz, a beznadziejna agonia to druga. Wytrwałość jest pełna znaczenia i owocna, podczas gdy agonia jest bezużyteczna.

P: Po co się martwić o karmę? Ona wszak rozwiązuje się sama, tak lub inaczej.

M: Większość naszej karmy jest kolektywna. My cierpimy za grzechy innych, tak jak inni cierpią za nasze. Ludzkość jest jedna. Niezrozumienie tego faktu go nie zmienia. Moglibyśmy być znacznie bardziej szczęśliwi, gdyby nie nasza obojętność na cierpienia innych.

 

M: Tak, cuda często mają miejsce. Ale musi być (w człowieku) wola życia. Bez niej cud się nie zdarzy. (...) Fundamentalnie, nie można zmusić drugiego (człowieka) do życia. Poza tym, były kultury, w których samobójstwo miało swoje uznane i szanowane miejsce.

P: Czy jest obowiązkiem przeżyć swoje życie do naturalnego końca?

M: Naturalnego – spontanicznego – łatwego – tak. Ale choroba i cierpienie nie są naturalne. Jest szlachetna cnota w niewzruszonej wytrwałości w znoszeniu wszystkiego, co przychodzi, ale jest także godność w odmowie, by być poddanym bezsensownej torturze i upokorzeniu.

 

Nisargadatta Maharadż (na temat samobójstwa), cytowany z: I Am That, PP. 485-6, 491.


Więcej na temat Szri Nisargadatty można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Nisargadatta_Maharaj


Notka Jednego Boga #592. 2013/09/15.

 

Wiele form rządzenia było próbowanych i będzie próbowanych w tym świecie grzechu i niedoli. Nikt nie udaje, że demokracja jest doskonała albo zawsze mądra. W istocie, mówi się, że demokracja to jest najgorszą formą rządów poza tymi wszystkimi formami, które są próbowane od czasu do czasu.

 

Winston Churchill, mowa wygłoszona w Parlamencie Brytyjskim (11 Listopad 1947); cytowana za: Robert Rhodes James, ed., Winston S. Churchill: His Complete Speeches, 1897–1963 (1974), vol. 7, s. 7566.


Więcej na temat Winstona Churchilla można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill


Notka Jednego Boga #593. 2013/09/22.

 

O nasz Ojcze, spraw by boskie światło Twojej twarzy zaświeciło nad każdym z nas, bo dzięki temu boskiemu światłu Twojej twarzy, o Panie i Bogu nasz, Ty odkryłeś dla nas Torę, która podtrzymuje życie, która uczy umiłowania uprzejmości, szlachetności, błogosławieństwa, miłosierdzia, życia i pokoju. 

 

Modlitwa żydowska. Cytowana za: Miriam Bokser Caravella, The Holy Name. s.107.


Więcej na temat Simhat Torah można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Simchat_Torah


Notka Jednego Boga #594. 2013/09/29.

 

Siedem grzechów społecznych: politykowanie bez pryncypiów, bogactwo bez pracy, przyjemność bez sumienia, wiedza bez charakteru, handel bez moralności, nauka bez człowieczeństwa, i religijność bez poświęcenia.

 

Young India (22 Październik 1925); Collected Works of Mahatma Gandhi Vol. 33 (PDF) p. 135


Więcej na temat Mahatmy Gandhiego można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mahatma_Gandhi


Notka Jednego Boga #595. 2013/10/06.

 

Gahambar to jedno z sześciu świąt sezonowych, czy ważnych uczt, podczas których Zoroastrianie zbierają się, by jeść i dzielić się żywnością jako wspólnota. To są radosne okazje, podczas których spotykają się bogaci i biedni, nawiązywane są nowe przyjaźnie, a stare spory są łagodzone. Chociaż każdy z gahambarów tradycyjnie trwa pięć dni, współcześnie tylko ostatni dzień jest zwykle celebrowany. Gahambary to jedyne święta wymienione w świętym piśmie Zoroastrian, Avesta. (...) Gahambary są demonstracją wiary, zasad i wartości w działaniu, i są wyrazem pobożności w myśli, mowie i uczynku. Poza Nowruzem (Nowym Rokiem), gahambary są świętami o najwyższym znaczeniu dla Zoroastrian.

 

Żywność jest dostarczana anonimowo, zgodnie z możliwościami osoby czy rodziny. Wielu członków wspólnoty na ochotnika przygotowuje pożywienie, nakrywa do stołu i podaje posiłki – bez względu na status społeczny. Podczas posiłku wszyscy siedzą razem i jedzą to samo pożywienie. Jest to wyrazem równości we wspólnocie. Darmowe i równe dzielenie się jedzeniem ze wszystkimi, atmosfera bycia razem, dobrej woli i dzielenia się – wszystko to pomaga budować i wzmacniać społeczność.

 

Uzyskano z:  http://www.heritageinstitute.com/zoroastrianism/gahambar/ 6 Października 2013.


Więcej na temat Gahambar można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://www.heritageinstitute.com/zoroastrianism/gahambar/


Notka Jednego Boga #596. 2013/10/14.

 

Wszyscy ludzie stworzeni są równymi, a już najlepiej widać to w saunie.

 

Powiedzenie fińskie.


Więcej na temat sauny można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sauna


Notka Jednego Boga #597. 2013/10/20.

 

Dwudziesty pierwszy wiek to czas gwałtownego rozwoju technologii, wzrostu zamożności i napędzanego przez konsumpcję stylu życia. My poświęcamy ogromnie wiele uwagi i energii na zdobywanie i konsumowanie nieskończonej różnorodności rzeczy. Ten pęd nie ma końca i poprzez danie mu 100% naszej energii, my stajemy się niezwykle zajęci. Pomimo poprawy zewnętrznych warunków, wielu ludzi jest wyczerpanych, przytłoczonych i niezdolnych do znalezienia spokoju.  Nasze wymagające porządki dnia pozastawiają nam niewiele czasu na uspokojenie umysłu i przeanalizowanie, co jest korzeniem naszego poczucia nieszczęśliwości. Nasza niezdolność, by się zatrzymać i przeegzaminować nasze życie, zwiększa nasz lęk i stres, a kiedy jesteśmy mentalnie wyczerpani, cierpi także nasze zdrowie fizyczne. Kiedy nasze emocje biorą górę, my tracimy cierpliwość, współczucie, tolerancję i zdolność do przebaczania. Z powodu tych wszystkich negatywnych myśli, my tracimy naszą pozytywną postawę i zapominamy o naszej zdolności czynienia dobra.

 

Zachodnia medycyna osiągnęła bardzo wiele dla poprawy ludzkiego zdrowia, ale choroby związane ze stresem ciągle narastają. Teraz lekarze próbują nowego podejścia do zdrowia: badają, co leży u podstawy dobrego samopoczucia i potwierdzają, że jednym z najważniejszych źródeł dobrego zdrowia jest zredukowanie stresu poprzez medytację. Dostrzegają dobrodziejstwa tej metody i podejmują badania, które niedwuznacznie udowadniają efektywność medytacji dla poprawy zdrowia fizycznego i mentalnego. W rezultacie wielu lekarzy zaleca uprawianie medytacji w naszym życiu codziennym.

  

Kushok Lobsang Dhamchöe. Wprowadzenie do seminarium: FREEDOM FROM STRESS - WISDOM FROM THE ROOF OF THE WORLD.


Więcej na temat medytacji buddyjskiej można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm


Notka Jednego Boga #598. 2013/10/27.

 

Święto Samhain odnotowane jest w najwcześniejszej literaturze irlandzkiej i uchodzi za święto o przedchrześcijańskich korzeniach. (...) Był to czas sprowadzania bydła z letnich pastwisk i zarzynania zwierząt przed zimą.  Zapalane były wielkie ogniska. Wierzono, że miało to oczyszczające jak i ochronne właściwości, i były z tymi ogniami związane określone rytuały. Samhain był postrzegany jako czas przejściowy, podczas którego duchy i duszki, znane także jako Aos Si, mogły łatwo powrócić do tego świata. Większość naukowców uważa, że Aos Si to pozostałość po pogańskich bogach i duchach natury. Wierzono, że Aos Si muszą zostać przekupione, aby ludzie i ich zwierzęta mogli przeżyć zimę. Pozostawiano im ofiarę z jedzenia i picia. Uważano też, że duchy przodków odwiedzają tego dnia swoje domy. Urządzano uczty, do których zapraszano duchy przodków, pozostawiając dla nich miejsce przy stole. Przebieranie się i wzajemne straszenie były częścią tego święta – ludzie chodzili od drzwi do drzwi w kostiumach, często śpiewając w zamian za jedzenie. Kostiumy były sposobem imitowania, lub odróżnienia się, od Aos Si. Rytuały wróżenia, podczas których wykorzystywano jabłka i orzechy, także były popularne podczas tego święta.

 

Uzyskano z: http://en.wikipedia.org/wiki/Samhain w dniu 27 października 2013.


Więcej na temat święta Samhain można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Samhain


Notka Jednego Boga #599. 2013/11/03.

Chce mi się śmiać, kiedy słyszę, że ryba w wodzie cierpi z pragnienia. Nie widzisz, że Rzeczywistość jest w twoim domu, i niepotrzebnie włóczysz się po lasach. Oto jest prawda! Idź, dokąd chcesz, do Benares czy do Mathury, ale jeśli nie odnajdziesz własnej duszy, świat zawsze będzie ci się wydawał nierzeczywisty.

Pieśni Kabira, XLIII, s.91.


Więcej na temat Kabira można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Samhain


Notka Jednego Boga #600. 2013/11/11.

 

W bitwie tchórze, ze strachu o swoje życie,

obmyślają sposoby ucieczki, ale

herosi pchani są do przodu przez własny strach i ból.

Ze strachu też słaba dusza może umrzeć sama w sobie.

Wahania i strach o własne życie są probierzem,

który odróżnia tchórzliwych od odważnych.

Rumi, Mathnawi IV, 2881, cytowany w: Helminski, Kabir (2000). The Rumi Collection. P.77.

 

Nie bójcie się śmierci, ani sztormów wody i ognia. Zycie samo jest wodą i ogniem. Nie próbujcie tego powstrzymać, ale raczej stańcie się jak lwy.

Babadżi z Haidakhanu. Nauki Babadżiego, 7 Listopad 1981, s.21.


Więcej na temat Rumiego można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rumi

Więcej na temat Babadżiego z Haidahanu można znaleźć pod adresem:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babad%C5%BAi


Notka Jednego Boga #601. 2013/11/17.

 

Żyj swoje życie tak, żeby strach przed śmiercią nigdy nie zagościł w twoim sercu. Nie rób ludziom wstrętu z powodu ich religii, szanuj innych w ich wierzeniach i domagaj się szacunku dla swoich. Kochaj swoje życie, udoskonalaj swoje życie, upiększaj wszystkie rzeczy w swoim życiu. Próbuj uczynić swoje życie długim i poświęconym służbie ludziom. Przygotuj szlachetną pieśń śmierci na dzień, kiedy przyjdzie ci przejść na drugą stronę. Zawsze powiedz coś, lub przekaż znak pozdrowienia, kiedy napotykasz przyjaciół lub obcych, kiedy jesteś w odludnym miejscu. Okaż szacunek wszystkim, ale nie płaszcz się przed nikim. Kiedy wstajesz rano, wyraź swoją wdzięczność za pożywienie i radość życia. Jeśli nie widzisz powodów do wdzięczności, problem leży tylko w tobie. Nie rób krzywdy nikomu ani niczemu, bo przemoc zamienia mędrców w głupców, i pozbawia ducha jego zdolności widzenia. Jeśli przyjdzie twój czas, by umrzeć, nie bądź jak ci, których serca wypełnione są strachem, i którzy się modlą, żeby im dać trochę więcej czasu, by mogli żyć swoje życie na nowy sposób. Zaśpiewaj swoją pieśń śmierci, i umrzyj jak ktoś, kto idzie do domu.

 

Przypisywane Wodzowi Tecumseh. Cytat z: Joel Diederik Beversluis (1995). A Sourcebook for Earth's Community of Religions.


Więcej na temat Wodza Tecumseh można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tecumseh

Więcej cytatów z Tecumseha można znaleźć w języku angielskim pod adresem:  http://en.wikiquote.org/wiki/Tecumseh


Notka Jednego Boga #602. 2013/11/24.

 

W niektórych częściach Niemiec, Austrii, Słowacji, Polski, Rosji i Rumunii, istnieje przesąd, że noc przed dniem Świętego Andrzeja jest szczególnie sprzyjająca dla wróżb, które mogą odkryć dla młodej kobiety jej przyszłego męża, albo nawet przywiązać go do niej. Istnieje wiele zwyczajów, takich jak na przykład lanie ołowiu (czy wosku) na wodę przez oko klucza, i próbowanie odgadnięcia zawodu przyszłego męża z kształtu, który się otrzymuje. (...) W niektórych częściach Austrii młode kobiety piją wino, a następnie tarzając się nago na sienniku, rzucają urok, znany jako Andreasgebet (modlitwa św. Andrzeja). To w sposób magiczny ma przyciągnąć przyszłego męża. (...)  W niektórych częściach Słowacji i Czech, kobiety wypisują imiona potencjalnych mężów na kwitkach papieru, które potem wkłada się do kluseczek, nazywanych Haluszki. Te są następnie gotowane – kluseczka, która pierwsza wypłynie na powierzchnię ujawnia, jak się wierzy, imię przyszłego męża. W Polsce obrzędy takie mają miejsce w noce 29-go i 30-go Listopada. Tradycyjnie forma zabawy dla młodych kobiet, stają się współcześnie okazją dla młodych kobiet i mężczyzn, żeby się spotkać i rozmawiać o przyszłości. Niektóre kobiety wkładają karteczki z imionami potencjalnych kandydatów pod poduszkę. Pierwsza, którą wyciągną rano, odkrywa imię przyszłego męża. W Rumunii jest zwyczajem, że młode kobiety wkładają pod poduszkę 41 ziaren pszenicy. Jeśli w nocy im się przyśni, że ktoś przychodzi, żeby im te ziarenka ukraść, na pewno wyjdą za mąż w następnym roku. Także w innych częściach tego kraju, kobiety zapalają swoją Wielkanocną świecę, i przynoszą ją do fontanny, prosząc św. Andrzeja, by ukazał im wizerunek przyszłego męża (...)

 

Uzyskano z: http://en.wikipedia.org/wiki/St._Andrew%27s_Day w dniu 24 Listopada 2013. Smile 

 


Więcej na temat Dnia św. Andrzeja można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzejki lub w języku angielskim pod adresem:  http://en.wikipedia.org/wiki/St._Andrew%27s_Day


Notka Jednego Boga #603. 2013/12/01.

 

Na prawdę, Ananda, nie ma w tym nic szczególnego, że człowiek musi umrzeć. Digha Nikaya (DN) 16

 

To jest nieśmiertelne, uwolnienie umysłu poprzez brak przywiązania. Majjhima Nikaya (MN) 106

 

Nawet śmierci nie muszą się bać ci, którzy żyli mądrze. Cytowane w: Wisdom for the Soul: Five Millennia of Prescriptions for Spiritual Healing (2006) Larry Chang (Ed). s. 193

 

Powyższe cytaty przypisywane są historycznemu Buddzie. Uzyskano z: http://en.wikiquote.org/wiki/Buddha w dniu 1 Grudnia 2013.


Więcej na temat Buddy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Budda_Siakjamuni


Notka Jednego Boga #604. 2013/12/08.

 

Nie ma przyjemności w małej grze – w zgadzaniu się na życie mniejsze od tego, które jesteś w stanie żyć.

 

 

Przypisywane Nelsonowi Mandeli (1918-2013). Zaproponowane przez Julię Armat na FB.


Więcej na temat Nelsona Mandeli można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela


Notka Jednego Boga #605. 2013/12/22.

 

Wyjątkowość i uniwersalność Jezusa Chrystusa nie są ani absolutne ani relatywne. My nazywamy je “konstytutywnymi”w tym sensie, że Wydarzenie Chrystusowe ma uniwersalny wpływ: poprzez nie Bóg przyniósł uniwersalne zbawienie. Wyniesiona ludzkość Chrystusa jest gwarantem niezniszczalnego związku Boga z ludzkością. 

 

 

Dupuis, Jacquis (1997). "Toward a Christian Theology of Religious Pluralism." Orbis Books, Maryknoll, NY. s.303.


Więcej na temat Jacquesa Dupuis można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacques_Dupuis


Notka Jednego Boga #606. 2013/12/29.

 

Ludzie boją się myśli bardziej niż czegokolwiek innego na ziemi – bardziej niż ruiny, bardziej nawet niż śmierci. Myśl jest wywrotowa i rewolucyjna, destrukcyjna i straszna. Myśl jest bezwzględna wobec przywileju, ustanowionych instytucji, czy komfortowych nawyków. Myśl jest anarchiczna i bezprawna, obojętna na autorytety, nietroszcząca się o mądrość, wypróbowaną przez wieki. Myśl zagląda w otchłań piekła i nie boi się. Widzi człowieka, liche źdźbło, otoczonego niewyobrażalnymi głębiami ciszy, a jednak nosi się dumnie, i nieporuszenie, jakby była panem wszechświata. Myśl jest wielka, rącza i wolna, (jest) światłem świata i najwyższą chwałą człowieka.

 

 

Russell, Bertrand (1917). "Dlaczego Ludzie Walczą: Metoda Wyeliminowania Międzynarodowych Konfliktów." s.178-9. Uzyskano z: http://en.wikiquote.org/wiki/Bertrand_Russell w dniu 29 Grudnia 2013.


Więcej na temat Bertranda Russella można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bertrand_RussellStrona Główna